13 vite pritje për të shijuar një tjetër finale të madhe. Inter rikthehet në majën e Evropës, rikthehet të përjetojë emocionet e finales së Champions League, për më tepër kjo është një finale me shijë të veçantë pasi likuiduan rivalët e përjetshëm, Milanin. Euroderbi nuk kishte shumë histori, i dominuar totalisht nga zikaltërit, me djemtë e Inzaghi-t që kalojnë më tej pas suksesit të pastër 3-0 në dy përballjet direkte.

7
7

Pioli shpresonte që rikthimi i Leao-s t’i jepte Milanit një marsh më shumë, por as portugezi nuk arriti të bënte diferencën. Në minutën e 10-të, “djalli” kishte shansin e artë t’i jepte kësaj përballje një tjetër rrjedhë, por Diaz me një penallti në lëvizje nuk arriti të dërgonte topin në rrjetë.

3
3

Në të vetmin rast të pastër, të krijuar nga vetë Leao, portugezi flirtoi me golin, por e majta e tij shkoi ngjitur me shtyllën pingule. Një minutë më pas ishte Maignan u tregua reflektiv duke mbajtur Milanin në lojë, pas një goditje me kokë të Dzeko-s.

5
5

Në pjesën e dytë, në minutën e 74-ët, Interi gjeti golin e avantazhit me kapitenin Martinez duke hedhur në tapet Milanin. Kjo ishte hera e 6-të në histori që Inter shkon në finalen e Champions League.