Delegacionet nga qeveritë e SHBA- së dhe Izraelit mund të takohen në Uashington për të diskutuar ofensivën tokësore të planifikuar në shkallë të gjerë të Izraelit në Rafah të Rripit të Gazës pas të hënës, raporton një raport në faqen e internetit të rrjetit televiziv amerikan CNN.

Delegacioni izraelit pritej të udhëtonte në Uashington këtë javë për të diskutuar planin operacional për Rafah dhe për të shqyrtuar alternativat. Por qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, e zemëruar me abstenimin e Uashingtonit që lejoi miratimin të hënën të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkonte një “armëpushim të menjëhershëm” në Rripin e Gazës, anuloi vizitën. Para se të informonte përfundimisht Uashingtonin se “ai do të donte që të binte dakord për një datë të re” për këto bisedime. Takimi mund të zhvillohet të hënën, sipas zyrtarëve amerikanë të cituar nga CNN. Megjithatë, burimet theksuan se ende asgjë nuk është përfundimtare.

Qeveria e Izraelit ka afat deri të dielën për të hartuar një ligj të ri mbi çështjen e përjashtimit të hebrenjve ultra-ortodoksë nga rekrutimi. Përjashtimi, i cili ka qenë në fuqi prej vitesh, është nën presion për të përfunduar në sfondin e luftës në Rripin e Gazës. Ligji që e parashikonte skadoi vitin e kaluar. Që atëherë është vendosur një masë përjashtimi e përkohshme, e cila skadon nesër. Qeveria e kryeministrit Netanyahu, e cila përfshin fraksione dhe parti të ekstremit të djathtë që përfaqësojnë hebrenjtë ultra-ortodoksë, i bëri thirrje Gjykatës së Lartë për të siguruar një zgjatje të afatit për hartimin e një ligji të ri. Mbetet e paqartë nëse një delegacion izraelit do të dërgohet në SHBA, pasi konflikti i brendshëm politik – i cili mund të çojë edhe në rënien e qeverisë së Netanyahu – është ende prezent, vuri në dukje CNN.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: