Një plan i BE-së për të përdorur fitimet nga asetet e ngrira ruse për të blerë armë për Ukrainën deri më tani ka ngecur për shkak të rezistencës nga Hungaria, ka pranuar shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

Të hënën, ministrat e jashtëm të BE-së miratuan një kornizë ligjore për të vendosur një taksë mbi të ardhurat nga fondet e palëvizshme të Rusisë dhe për të përdorur 90% të të ardhurave për të mbështetur përpjekjet e Kievit për luftë kundër Moskës.

Vendet perëndimore kanë konfiskuar rreth 300 miliardë dollarë asete ruse, shumica e të cilave mbahen në BE. Plani i Brukselit, të cilin Borrell e mbështet fuqishëm, do të sigurojë rreth 3 miliardë euro vetëm për Ukrainën këtë vit. Moska ka paralajmëruar se do të hakmerret nëse prona e saj “vidhet” nga SHBA dhe aleatët e saj.

Hungaria, një kritike e zëshme e mbështetjes perëndimore për Ukrainën, ka refuzuar të ofrojë ndonjë ndihmë ushtarake për Kievin, qoftë në mënyrë të njëanshme ose nëpërmjet BE-së. Miratimi nga Budapesti i skemës së blerjes së armëve kërkohet për të lejuar BE-në “të përdorë të ardhurat nga asetet e ngrira dhe t’i konvertojë ato në armë,” tha Borrell.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb