A duhet të stërviteni me stomakun bosh? Kjo varet.

Shpesh rekomandohet që të stërviteni herë në mëngjes, para se të hani mëngjesin (intermittent fasting). Kjo besohet se ndihmon në humbjen e peshës. Sidoqoftë, stërvitja pas një vakti mund t’ju japë më shumë energji dhe të përmirësojë performancën tuaj.

Në stërvitjen me bark bosh, teoria është që trupi juaj ushqehet me yndyrë të depozituar dhe karbohidrate për energji në vend të ushqimit që keni ngrënë kohët e fundit, duke çuar në nivele më të larta të humbjes së yndyrës.

Në studim i vitit 2016 pa se mes 12 burrave, ata që nuk hëngrën mëngjes para se të stërviteshin, digjnin më shumë yndyrë dhe ulnin marrjen e kalorive gjatë 24 orëve, shkruan HealthLine.

Nga ana tjetër, një studim i vitit 2014 me mbi 20 gra nuk gjeti ndryshime të rëndësishme mes atyre që hanin ose jo para stërvitjes. Si pjesë e studimit, studiuesit matën peshën e trupit, përqindjen e dhjamit në trup dhe perimetrin e belit për katër javë. Në fund të studimit, të dy grupet u treguan se kishin humbur peshë trupore dhe masë dhjamore. Nevojiten hulumtime më të hollësishme për një periudhë më të gjatë kohore për të zgjeruar këto gjetje.

A është e sigurt të punosh me stomak bosh?

Ndërsa ka disa hulumtime për të mbështetur stërvitjen me stomak bosh, nuk do të thotë domosdoshmërisht se kjo është ideale. Kur ushtroheni me barkun bosh, mund të digjni burime të vlefshme energjie dhe të keni më pak qëndrueshmëri. Nivelet e ulëta të sheqerit në gjak mund t’ju lënë gjithashtu të ndiheni të lodhur apo të keni të përziera.

Një mundësi tjetër është që trupi juaj të përshtatet duke përdorur vazhdimisht rezerva yndyre për energji dhe të fillojë të ruajë më shumë yndyrë se zakonisht.

Kur duhet të hani?

Lloji i aktivitetit që bëni mund të ndihmojë në përcaktimin nëse duhet të hani para stërvitjes. Për ushtrime të lehta ose me ndikim të ulët, të tilla si ecja, golfi, ose joga e butë, mund të mos keni nevojë të digjni paraprakisht.

Sidoqoftë, duhet të hani gjithmonë para ushtrimeve që kërkojnë shumë forcë, energji dhe durim. Kjo përfshin tenisin, vrapimin dhe notin. Është veçanërisht e rëndësishme nëse planifikoni të stërviteni për më shumë se një orë.

Kontrolloni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë gjendje shëndetësore që ndikohet nga ajo që hani dhe si ushtroni.

Nëse keni diabet, monitoroni me kujdes nivelet e sheqerit në gjak para, gjatë dhe pas aktivitetit. Nëse keni një gjendje tiroide, presion të ulët të gjakut ose hipertension, sigurohuni që po hani rreth programit tuaj të ushtrimeve sa herë që është e përshtatshme për menaxhimin e gjendjes tuaj.

Nëse ushtroheni me stomak bosh herë pas here, nuk është fundi i botës, por mund të mos jetë opsioni më i mirë për aktivitete të vështira ose afatgjata. Ju jeni udhëzuesi më i mirë, prandaj dëgjoni trupin tuaj dhe bëni atë që ndihet më mirë, citon Anabel.

Qëndroni të hidratuar siç duhet, mbani një dietë të ekuilibruar dhe jetoni një mënyrë jetese në përputhje me interesat tuaja më të mira shëndetësore. Dhe mos harroni të flisni me mjekun tuaj para se të filloni ndonjë program të ri stërvitor.

Ushtrime për të përmirësuar performancën gjatë një aktivitet fizik:

– Hani ushqime të plota dhe me vlera ushqyese.
– Përfshini karbohidrate të shëndetshme si fruta dhe perime të freskëta, drithëra integrale dhe bishtajore.
– Zgjidhni yndyra të shëndetshme, të tilla si vaji i ullirit dhe kokosit, avokado.
– Merrni proteina nga mishi, vezët dhe produktet e qumështit me pak yndyrë.
– Arrat, farat janë shtesa të shëndetshme në dietën tuaj siç janë ushqimet e pasura me hekur si peshku, fasulet dhe perimet jeshile.
– Nëse vendosni të hani para se të stërviteni, zgjidhni një vakt lehtësisht të tretshëm që përmban karbohidrate, proteina dhe yndyra. Hani rreth 2 deri në 3 orë para stërvitjes.

Qëndroni të hidratuar para, gjatë dhe pas ushtrimeve duke pirë ujë, pije sportive ose lëng. ‘Smoothies’ dhe pijet zëvendësuese të vakteve mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të rrisni marrjen e lëngjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: