Nuk është një lajm i mirë për mbretin Charles, pasi sipas mediave të huaja, gjendja e tij shëndetësore po përkeqësohet gradualisht.
Në veçanti, burimet raportojnë për American Daily Beast se gjendja shëndetësore e monarkut 75-vjeçar nuk është “e mirë”.

Mbreti Charles ka kohë që është larguar nga sytë e publikut dhe sidomos pas njoftimit të tij se vuan nga kanceri në shkurt, ai zgjedh të mos dalë publikisht, mesa duket për të fshehur gjendjen e rëndë shëndetësore.

“Sigurisht që ai është i vendosur ta mposhtë (kancerin) dhe të gjithë mbeten optimistë, por ai është vërtet i sëmurë”, tha një burim për Daily Beast si një mik i vjetër i familjes mbretërore.

Kujtohet se mbreti Charles nuk ka treguar kurrë se nga çfarë kanceri vuan, por pranoi se nuk ishte kanceri i prostatës, i cili është një nga format më të shërueshme të sëmundjes.

Ekspertët dhe komentuesit politikë që kanë folur publikisht thonë se mbreti “po i përgjigjet shumë mirë” trajtimit.

Por në të njëjtën kohë, siç raportohet nga rrjeti amerikan, ndihmësit e mbretit Charles shqyrtojnë rregullisht kopjet e një dokumenti prej disa qindra faqesh që përshkruan planet e tij të funeralit mbretëror, i cili quhej “Operacioni Menai Bridge”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Planet janë ‘zbuluar’ dhe po përditësohen në mënyrë aktive. Është e pritshme pasi mbreti është diagnostikuar me kancer”, tha burimi për Daily Beast.

Dokumentet shumë të detajuara u krijuan një ditë pas funeralit të Mbretëreshës Elizabeth më 8 shtator 2022. Zyrtarët britanikë konfirmuan për Daily Beast se “Operacioni Menai Bridge” përditësohet rregullisht, por theksuan se ky është një formalitet dhe se “do të ishte e paarsyeshme të mund të arrihet ndonjë përfundim.

Të gjithë anëtarët e familjes mbretërore kanë plane të përditësuara për funeralet e tyre të kategorizuara sipas kodeve të bazuara në dok. Për shembull, plani për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth quhej Operacioni London Bridge.

“Sigurisht që ata po shikojnë çdo aspekt të operacionit. Funerali i Mbretëreshës shkoi shumë mirë. Nuk është një gjë emocionale. Është një punë, e cila merret shumë seriozisht”, tha një zyrtar i lartë i përfshirë në planifikimin e funeralit mbretëror.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb