Një fermer kanabisi që priste të fitonte një sasi të madhe parash në një rrugë të qetë banimi në Lancashire kishte udhëtuar për në MB pasi gjeti një mundësi në TikTok, u dëgjua në një gjykatë sot.

Orgit Arapi përdori pasaportën e tij shqiptare për të shkuar legalisht në Republikën e Irlandës përpara se të shkonte në Skoci dhe të zbriste në Angli. Më pas, ai takoi disa burra shqiptarë në një kafene në Mançester.

Ata e çuar në një ‘shtëpi bari’ në Lostock Hall dhe e udhëzuan që të kujdesej për rritjen e më shumë se 300 bimëve. Por 20-vjeçari mezi duroi një muaj para se fqinjët të raportonin. Policia u alarmua pasi ata që jetonin në Highfield Grove thanë se kishte njerëz që vinin vonë natën dhe gjithashtu u raportua se një erë e fortë kanabisi dilte rregullisht nga prona. Kur oficerët mbërritën, në orën 23.50 të datës 23 mars 2024, Arapi u përpoq të ikte, por u kap.

Brenda shtëpisë së shkëputur ndodheshin 385 bimë kanabis, me ndriçim dhe pajisje në tre dhoma. Kishte gjithashtu një rritje të çmontuar në papafingo, dëgjoi Preston Crown Court. Arapi u arrestua dhe pranoi se ishte i përfshirë në prodhimin e kanabisit. Ai tha se kishte udhëtuar për në MB nga një rrugë që e kishte parë në platformën e mediave sociale. Ai kishte qenë aty rreth një muaj kur u bastis prona.

Duke folur përmes një përkthyesi sot (22 Prill), ai i tha Gjykatës së Preston Crown se ishte përpjekur të gjente punë, por kishte vështirësi pasi ishte në MB ilegalisht. Gjyqtari Robert Altham, tha se Arapi kishte një pritje të ‘fitimit të rëndësishëm financiar’. Ai tha se droga kishte një rendiment të vlerësuar deri në 144,000 £ nëse shitej me shumicë ose deri në 288,000 £ nëse shitej në rrugë.

Gjykatësi Altham mori parasysh moshën e re të Arapit, por tha se vepra ishte aq e rëndë sa mund të përballej vetëm me një dënim të menjëhershëm me burg. Ai e dënoi me dy vjet e gjysmë në një institut për të rinjtë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb