TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka pritur sot grupin reformator të Akademisë së Shkencave në lidhje me reformën në këtë institucion, që siç tha ai “u krijua si xhevahiri më rrezatues i kurorës së dijes’, ndërsa sot është “kthyer në kufomën e vetvetes”.

Para një numri të madh profesorësh Rama tha se pavarësisht ftesës dhe përpjekjes së qeverisë, nuk patëm asnjë reagim që të na nxiste në këtë proces dhe që të na përfshinte në këtë proces, ku humbëm, humbët më shumë se një vit në një inerci që është inercia e kalbëzimit të vazhdueshëm.

“Duhet të vinte në udhën e një reflektimi brenda jush, brenda gjithë trupës së përfshirë në këtë institucion me propozime konkrete mbi të cilat pastaj ne do të mund të zhvillonim një diskutim të përbashkët për një sintezë të arsyeshme në funksion të transformimit të domosdoshëm të këtij institucioni në diçka tjetër. E vërteta është që pavarësisht ftesës dhe përpjekjes sonë, ne nuk patëm asnjë reagim që të na nxiste në këtë proces dhe që të na përfshinte në këtë proces, ku humbëm, humbët më shumë se një vit në një inerci që është inercia e kalbëzimit të vazhdueshëm të një institucioni që dikur u krijua si xhevahiri më rrezatues i kurorës së dijes shqiptare dhe sot është burim pezmatimi permanent për të mos thënë brengë për të gjithë ata që e themeluan Akademinë e Shkencave dhe i dhanë asaj shkëlqimin e autoritetit të tyre”, deklaroi Rama.

Ai theksoi se ishte pikërisht kjo situatë që “na ka shtyrë të çojmë përpara idenë e refuzimit për ta financuar më tutje këtë institucion me paratë e taksapaguesve shqiptarë”.

“Siç e kam thënë edhe në diskutimin që kemi pasur më parë, e vërteta është që Akademia e Shkencave sot është kufoma e vetvetes, ajo nuk reflekton as vizionin e etërve themelues dhe më vjen mirë që kam përballë një ndër studiuesit më të nderuar dhe një nga zanafillorët e Akademisë, profesor Luan Omarin i cili është edhe një dëshmitar i gjithë rrugëtimit të këtij institucioni dhe rrënimit të këtij institucioni”, tha Rama duke iu kërkuar më pas sugjerime profesorëve të nderuar.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb