Dymbëdhjetë ushtarë gjermanë kanë mbetur të plagosur pas përplasjes së dy tankeve “Puma”, gjatë një stërvitje në një qendër trajnimi ushtarak në Gjermaninë lindore.

Policia ushtarake e Gjermanisë ka nisur një hetim për incidentin, raporton “Reuters”.

Incidenti me tanket “Puma”, ndodhi në terrenin e stërvitjes ushtarake Altmark, rreth 50 kilometra larg Magdeburgut. Ndërkohë, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius vizitoi një batalion tankesh në qytetin perëndimor të Augustdorf, ku ndodheshin 14 tanket “Leopard 2” që Berlini është zotuar t’i dorëzojë Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb