Mbrojtësit e të drejtave të njeriut kanë akuzuar autoritetet izraelite të burgjeve për nënshtrimin e mijëra të burgosurve palestinezë ndaj torturës dhe trajtimit çnjerëzor, duke përfshirë dhunën, abuzimin dhe ngacmimin seksual.

Ahmed Benchemsi , një drejtor komunikimi në Human Rights Watch, dhe Amina al-Taweel, një zëdhënëse e Qendrës për Studime të të Burgosurve Palestinez, treguan praktikat çnjerëzore në burgjet izraelite dhe kushtet e palestinezëve atje.

Benchemsi pohoi se që nga fillimi i sulmeve izraelite më 7 tetor , janë kryer krime të shumta lufte, duke shkelur normat ligjore ndërkombëtare dhe duke rezultuar në ndalimin e paligjshëm të palestinezëve.

“Deri në fund të vitit 2023, ishin saktësisht 3291 palestinezë nga Bregu Perëndimor dhe Jerusalemi të mbajtur nën paraburgim administrativ, që do të thotë asnjë akuzë, asnjë gjyq dhe paraburgim bazuar në informacione sekrete, të gjitha këto janë shkelje të garancive të procesit të rregullt ligjor sipas ligjit ndërkombëtar.”

“Gjithashtu, ishin pikërisht 661 palestinezë nga Gaza të ndaluar sipas Ligjit për Luftëtarët e Paligjshëm, i cili lejon ndalimin pa asnjë dokumentacion për 45 ditë dhe mohon takimin me një avokat për gjashtë muaj”.

Benchemsi tha se kjo është në thelb një mënyrë për të legjitimuar zhdukjen, e cila është një krim sipas ligjit ndërkombëtar. “Sot, numri i përgjithshëm i të burgosurve deri në fillim të vitit vlerësohet të jetë rreth 8600 që flasin për të burgosur palestinezë. Në Izrael, ky numër është sipas shërbimeve izraelite të burgjeve.”

Gjëra të tmerrshme po ndodhin

Benchemsi theksoi vuajtjet me të cilat përballen burrat dhe gratë palestineze në burgjet izraelite, duke përfshirë torturat, rrahjet, urinë, kontrollet me zhveshje dhe ngacmimet seksuale.

Lidhur me burgun Hasharon ku mbahen gratë, Benchemsi tha: “Ky është vendi ku gratë palestineze marrin kontrolle të plota për të cilat shumë thonë se janë kryer në një mënyrë shumë poshtëruese dhe degraduese. Shumë gra të burgosura në qendrën e paraburgimit gjithashtu raportuan se nuk kishin mbulim të duhur shtrati dhe ushqim shumë të dobët cilësinë dhe sasinë”.

Benchemsi theksoi se burgu i Naqabit është një nga burgjet më të këqija për burrat palestinezë.

“Nakabi është në fakt burgu më i keq për burrat palestinezë. Është në thelb një burg i shkretëtirës me një pjesë të madhe të tij prej çadrash. Ekziston një njësi speciale izraelite, ata dihet se kryejnë bastisje brutale në qeli. Në vitin 2019, një i burgosuri vdiq prej këtyre bastisjeve”.

Ai përmendi se raportet ndërkombëtare mbi praktikat çnjerëzore në burgjet izraelite ndahen me Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Izraelit.

“Sipas Komitetit Kundër Torturës, dhe unë po i citoj këtu, ‘diçka shumë e keqe po ndodh në burgjet izraelite’.

Avokatët kanë mbledhur disa dëshmi të të burgosurve dhe ia kanë dërguar ato Prokurorit të Përgjithshëm të Izraelit. Dhe në këto dëshmi, të burgosurit palestinezë u ankuan për dhunë të rëndë fizike që çoi në lëndime të rënda dhe ndoshta disa vdekje, duke përfshirë një në burgun Ketziot.

“Ata ankohen gjithashtu për degradimin seksual të grave dhe burrave, të kompletuar me kërcënime të qarta ndaj të burgosurve që të mos ankohen për abuzimin që pësojnë.”

Gjithashtu, Taweel ka deklaruar se ka palestinezë që janë vrarë për shkak të rrahjeve të rënda në burgjet izraelite, duke thënë se të burgosurit janë të lidhur lakuriq dhe i rrahur për vdekje.

Duke përshkruar torturat e ushtruara ndaj të burgosurve izraelitë, ai tha: “Ne po flasim jo vetëm për numrin e të burgosurve palestinezë, por edhe për praktikat e kryera që nga momenti i arrestimit të tyre.

“Rrahje të rënda, ndëshkime, ngacmime, kërcënime për përdhunim, fotografi krejtësisht të zhveshur, shkelje të privatësisë. Disa të burgosur përfundojnë me fraktura në kafkë, nofulla, gjoks, shpinë ose shtyllë kurrizore. Imagjinoni të burgosur të cilëve u janë prerë veshët ose që humbasin sytë sepse ushtarët izraelitë u shuan cigaren në sy”.

Taweel u ankua për heshtjen e komunitetit ndërkombëtar dhe organizatave të të drejtave të njeriut në lidhje me të burgosurit palestinezë, duke thënë: “Ky është një turp për njerëzimin”.

Ajo gjithashtu deklaroi se të burgosurit palestinezë përmbahen nga të folurit në shtyp pasi u liruan për shkak të presionit izraelit.

“Ngjarjet në Rripin e Gazës janë përtej besimit. Mendja njerëzore nuk mund t’i kuptojë mizoritë e tilla. Palestinezët meritojnë të jetojnë me dinjitet. Palestinezët po bëjnë çmos për të mbijetuar.”

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb