Autoritetet holandeze kanë arrestuar aktivisten e shquar të klimës Greta Thunberg, së bashku me disa demonstrues të Rebelimit të Zhdukjes, pasi pushtuan një autostradë në Hagë.

Thunberg dhe anëtarët e Extinction Rebellion u panë duke pritur në një autobus, ndërsa policia arrestoi më shumë njerëz. Protesta ishte kundër subvencioneve të karburanteve fosile.

Dhjetra oficerë policie, duke përfshirë oficerë me kalë, u panë duke bllokuar protestuesit që të hynin në autostradën A12 që të çon në parlament në Hagë.

Aktivistët e grupit kanë bllokuar autostradën më shumë se 30 herë më parë për të protestuar kundër subvencioneve. Një grup i vogël njerëzish arritën të ulen në një rrugë tjetër dhe u ndaluan pasi shpërfillën urdhrat e policisë për t’u larguar.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb