Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se është e “shqetësuar” për raportimet e fundit se Izraeli përdori fosfor të bardhë të furnizuar nga SHBA në një sulm bombardues në Liban që plagosi civilë dhe shkatërroi shtëpi.

Izraeli ka mohuar më parë se përdor fosfor të bardhë, për të cilin kritikët thonë se u shkakton civilëve lëndime serioze dhe afatgjata dhe është i ndaluar të përdoret në zonat e banuara.

Në të paktën tre raste, më 10, 11 dhe 16 tetor, Izraeli nisi sulmet në Libanin jugor, me Human Rights Watch që postoi pamjet e “predhave të artilerisë me fosfor të bardhë 155 mm që përdoren”.

“Ne i kemi parë raportet, sigurisht që jemi të shqetësuar për këtë. Ne do të pyesim dhe do të përpiqemi të mësojmë më shumë.

Është e rëndësishme të kujtojmë se fosfori i bardhë ka një dobi të ligjshme ushtarake për sa i përket ndriçimit dhe reduktimit të tymit për të fshehur lëvizjet.

Dhe padyshim, sa herë që ne ofrojmë artikuj si fosfori i bardhë për një ushtri tjetër, është me shpresë të plotë që ai të përdoret për qëllime legjitime dhe në përputhje me ligjin e konfliktit të armatosur”, u shpreh John Kirby, koordinator i komunikimit strategjik për Këshillin e Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb