Presidenca e Algjerisë ka njoftuar mbylljen e hapësirës ajrore të vendit për të gjithë avionët marokenë.

Masa u njoftua pas një takimi të Këshillit të Lartë të Sigurisë të kryesuar nga Presidenti Abdelmadjid Tebboune.

Një deklaratë tha se mbyllja e menjëhershme preku “të gjithë avionët civilë dhe ushtarakë, si dhe ata të regjistruar në Marok”.

Vendimi erdhi “duke pasur parasysh provokimet e vazhdueshme dhe praktikat armiqësore në anën marokene”, shtoi ai.

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga Maroku.

Një burim në Royal Air Maroc (RAM) i tha agjencisë së lajmeve Reuters se masa do të prekte vetëm 15 fluturime javore që lidhin Marokun me Tunizinë, Turqinë dhe Egjiptin.

Burimi, i cili kërkoi të mbetej anonim, e përshkroi ndikimin në RAM si të parëndësishëm dhe tha se fluturimet përkatëse mund të rilidhnin mbi Mesdhe.

Algjeria ndërpreu lidhjet diplomatike me Marokun më 24 gusht, duke e akuzuar atë për “veprime armiqësore” pas muajsh të tensioneve të rritura midis dy vendeve të Afrikës së Veriut.

Muajin e kaluar, ministria e jashtme algjeriane kishte tërhequr ambasadorin e saj në Marok dhe kishte lënë të kuptohej për masat e mundshme të mëtejshme.

Lëvizja ishte e lidhur me komentet e të dërguarit maroken në Kombet e Bashkuara, Omar Hilal, në rajonin Kabylie të Algjerisë, tha ministria pasi i dërguari e tërhoqi rajonin në mosmarrëveshjen dekadëshe mbi Saharanën Perëndimore, e cila pretendohet nga Maroku si dhe Fronti Polisario i mbështetur nga Algjeria.

Hilal kishte thirrur në një takim të Lëvizjes së Paangazhuar për “të drejtën e vetëvendosjes për njerëzit që jetojnë në rajonin e Kabylie” në lidhje me pakicën e Algjerisë.

Ai kishte sugjeruar se Algjeria nuk duhet ta mohojë këtë, ndërsa mbështet vetëvendosjen për Saharanën Perëndimore.

Normalizimi i Marokut i lidhjeve me Izraelin vitin e kaluar si një quo pro quo për njohjen e sovranitetit maroken nga SHBA nga Sahara Perëndimore gjithashtu zemëroi Algjerinë.

Kufijtë tokësorë midis Algjerisë dhe Marokut janë mbyllur që nga fillimi i viteve 1990 për shkak të sigurisë, duke rënduar fërkimet midis Algjerit dhe Rabatit, marrëdhëniet e të cilëve janë përkeqësuar për shkak të konfliktit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb