Turqia është në rrugën e duhur për të mirëpritur 60 milionë turistë në vitin 2024, tha ambasadori turk në Turkmenistan, Ahmet Demirok.

Ambasadori e bëri këtë njoftim gjatë një fjalimi në një aktivitet në Ashgabat, i cili u fokusua në potencialin e industrisë turistike të Turqisë.

Duke u mbështetur në të dhënat e Organizatës Botërore të Turizmit (KB Turizëm), ambasadori Demirok theksoi se Turqia u rendit e katërta në nivel global pasi priti mbi 50 milionë vizitorë në vitin 2022. Vitin pasues pa të ardhurat e vendit nga turizmi që arritën në 54.3 miliardë dollarë, falë 56.7 milionë turistëve. Duke u mbështetur në këtë sukses, Turqia ka vendosur objektiva ambicioze për vitin 2024, duke synuar të tërheqë 60 milionë turistë dhe të gjenerojë 60 miliardë dollarë të ardhura nga turizmi.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb