Ambasadori i Rusisë në Holandë, Vladimir Tarabrin, i bëri thirrje të mërkurën (21 shkurt) Izraelit që t’i japë fund pushtimit të territoreve palestineze gjatë një seance dëgjimore të Gjykatës Botërore në Hagë.

Tarabrin tha se Izraeli duhet të respektojë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që synojnë arritjen e një zgjidhjeje me dy shtete dhe të ndalojë të gjitha aktivitetet e vendbanimeve.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND), gjykata më e lartë e OKB-së e cila njihet edhe si Gjykata Botërore, iu kërkua në vitin 2022 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së të lëshonte një opinion jo detyrues mbi pasojat ligjore të pushtimit izraelit.

Izraeli, i cili nuk po merr pjesë, tha në komentet me shkrim se përfshirja e gjykatës mund të jetë e dëmshme për arritjen e një zgjidhjeje të negociuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb