Politologu, Adri Nurellari i ftuar në “Open” në News 24, tha se Ukraina ndryshe nga vendet e tjera evropiane që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, nuk njeh dokumentet e saj dhe shtetasit kosovar nuk mund të udhëtojnë drejt shtetit ukrainas.

“Para pak ditësh, ambasadori ukrainas në Serbi ka bërë një deklaratë të fortë kundër njohjes së Kosovës. Është e turpshme që qytetarët e Kosovës nuk mund të shkojnë në Ukrainë me asnjë lloj dokumenti.

Shqipëria i ka një borxh moral që të paktën të kishte marrë si këmbim një ndryshim qëndrimi të paktën me njohjen e dokumenteve”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb