Anija e nëntë Goodness, e cila u nis nga Turqia me 3,774 tonë ndihma humanitare për miliona palestinezë në nevojë në Rripin e Gazës, ka mbërritur në portin al-Arish të Egjiptit.

Pas nisjes nga porti jugor turk i Mersinit të martën, anija, e ngarkuar me ushqime, pajisje për fëmijë, çanta dhe miell të siguruar nga Gjysmëhëna e Kuqe Turke , arriti në al-Arish pas një udhëtimi detar 55 orësh.

Pasi kaloi natën në det, anija hyri në port në mëngjes e shoqëruar nga një kapiten pilot.

Materialet e ndihmës do të shkarkohen në port dhe do të transportohen në pikën kufitare Rafah në Gaza me kamion.

Pas procedurave doganore, materialet do t’i kalojnë Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze, e cila më pas do të shpërndajë ndihmat për ata që kanë nevojë në Gaza.

Gati 40,000 tonë ndihma të ndryshme humanitare janë dorëzuar deri më tani në Gaza në 13 avionë dhe tetë anije në bashkëpunim me Gjysmëhënën e Kuqe Turke dhe Autoritetin e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, ose AFAD .

Ambasadori turk në Kajro Salih Mutlu Sen u tha gazetarëve se ngarkesat mund të ngarkohen dhe shkarkohen nga anija me shpejtësi.

Duke theksuar masën e ndihmave të bartura, Sen tha: “Anija jonë e nëntë që mbërriti këtu theu një rekord, duke transportuar 3774 tonë material ndihme. Ky është një numër kaq i madh sa kur po flisja me kolegët e mi ambasadorë amerikanë, britanikë dhe gjermanë në Kajro, ata bënë një kthim të dyfishtë kur thashë ‘një anije prej 3000 tonësh po vjen këtu dhe unë do të shkoj ta mirëpres.’ Ata nuk ishin të sigurt, sepse ajo me të cilën janë mësuar zakonisht është 30-50 tonë, sa mund të mbajë një aeroplan.

“Pra, Turqia me të vërtetë po udhëheq ligën botërore për sa i përket ndihmave humanitare. Kjo buron nga bujaria, bamirësia dhe dashamirësia e kombit turk, popullit tonë dhe mobilizimi efektiv dhe i sinqertë i organizatave si Gjysmëhëna e Kuqe Turke, Autoriteti i Menaxhimit të Emergjencave (AFAD) dhe organizatat tona joqeveritare për popullin e Gazës”.

Duke deklaruar se po koordinohen me Gjysmëhënën e Kuqe Turke dhe AFAD, ai nënvizoi se Turqia synon të dërgojë të paktën një anije me ndihma humanitare në Gaza çdo dy javë.

Autoritetet egjiptiane dhe komuniteti global vlerësojnë kontributet e Turqisë.

Meqenëse al-Arish është vetëm 25-30 kilometra (12-18 milje) nga porta e Rafah, ndihma shpërndahet shpejt, tha Sen.

Duke theksuar rëndësinë e koordinimit në ndihmë, ai shpjegoi: “Ne po e bëjmë këtë në koordinim me Gjysmëhënën e Kuqe Egjiptiane, Ministrinë e Jashtme, zyrtarët e sigurisë, të gjithë ata. Nuk është detyrë e lehtë, por autoritetet tona kanë krijuar një punë kaq të mirë.

“Shpresojmë që ndihma jonë do të vazhdojë të hyjë në mënyrën më efektive dhe më të shpejtë sepse për momentin numri i kamionëve në portën e Rafahut ka arritur në 500, që është shumë mirë. Shpresojmë që numri i kamionëve të rritet një pak më shumë dhe se ne do të dërgojmë ndihma, që e gjithë bota do, se ata do të marrin Turqinë si shembull, se ata do të konkurrojnë në bamirësi.”

“Në shërbim të popullit tonë, ne jemi në al-Arish si një ekip me Gjysmëhënën e Kuqe, Ministrinë e Shëndetësisë, AFAD dhe Gjysmëhënën e Kuqe për të përmbushur kërkesat e tyre”, tha Sen.

Duke deklaruar se ndihma humanitare dhe lufta janë çështje të veçanta, Sen tha se Izraeli, sipas ligjit ndërkombëtar, është i detyruar të hapë një rrugë për materialet e ndihmës humanitare dhe t’i dorëzojë ato.

Duke treguar se po ndjekin procesin e dërgimit të ndihmave për ata që kanë nevojë, ai tha: “Këtu Gjysmëhëna e Kuqe dhe AFAD ia besojnë këto mallra në ruajtje të Gjysmëhënës së Kuqe Egjiptiane dhe i transportojnë me kamionë deri në Portën Kufitare të Rafahut.

“Kontrollet e sigurisë kryhen këtu nga zyrtarët izraelitë. Si rezultat i koordinimit, kamionët i dorëzohen UNRWA-së (agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë), Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze dhe autoriteteve në anën palestineze. Ndihmat transferohen në Gaza brenda një deri në tre ditë.

Duke theksuar se Izraeli gjithashtu rriti kontrollet e sigurisë për kalimin e ndihmave, Sen tha: “Nuk bëhet fjalë që mallrat dhe ndihmat hyrëse nuk do të hyjnë kurrë në Gaza. Ato mund të jenë të sigurt. Absolutisht të gjitha mallrat dhe ndihmat po hyjnë në Gaza një nga një me ekipin tonë dhe në koordinim me Gjysmëhënën e Kuqe egjiptiane dhe po u dorëzohen atyre që kanë nevojë nuk duhet të shqetësohen fare.

“Tani mund të themi me siguri se 500 kamionë janë rrugës për në Gaza. Grupi i parë i mallrave nga ndihma jonë do të hyjë në Gaza brenda 24 orëve dhe do të merret nga UNRWA, OKB dhe Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze,” shtoi ai.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb