Kontinentit të Antarktidës i mungon një sasi akulli deti me madhësinë e Argjentinës dhe shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë arsyen, sipas CNN.

Ndërkohë që hemisfera veriore po mbytet në një valë të nxehti rekord, një tjetër rekord i tmerrshëm klimatik është shkatërruar.

Akulli i detit Antarktik ka rënë në nivele të ulëta të paprecedentë për këtë periudhë të vitit.

Çdo vit, akulli i detit Antarktik tkurret në nivelet më të ulëta në fund të shkurtit, gjatë verës së kontinentit. Më pas, akulli i detit rindërtohet gjatë dimrit.

Por këtë vit, shkencëtarët kanë vërejtur diçka ndryshe. Akulli i detit nuk është kthyer në nivelet e pritura. Në fakt, është në nivelin më të ulët për këtë periudhë të vitit që nga fillimi i regjistrimeve 45 vjet më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb