Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat gëzojnë lidhje të ngushta me ushtrinë e Sudanit, iu bashkuan Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë të mërkurën për t’i kërkuar udhëheqësve të grushtit të shtetit të javës së kaluar që të rivendosin qeverinë civile.

Fronti i bashkuar me dy fuqitë arabe, të cilat më parë kishin theksuar vetëm stabilitetin në Sudan, vjen mes shpresave të ruajtura në Uashington se ushtria mund të bindet të pranojë një rënie të lehtë.

“Ne mbështesim shqetësimin serioz të komunitetit ndërkombëtar për situatën në Sudan. Ne bëjmë thirrje për rivendosjen e plotë dhe të menjëhershme të qeverisë dhe institucioneve të tij kalimtare të udhëhequra nga civilët,” tha një deklaratë e përbashkët e lëshuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA.

“Ne inkurajojmë lirimin e të gjithë të arrestuarve në lidhje me ngjarjet e fundit dhe heqjen e gjendjes së jashtëzakonshme”, thuhet në deklaratë.

“Dhuna nuk ka vend në Sudanin e ri, në këtë pikë ne inkurajojmë një dialog efektiv midis të gjitha palëve dhe u bëjmë thirrje të gjithëve që të sigurojnë që paqja dhe siguria për popullin e Sudanit të jetë një përparësi kryesore.”

Në mënyrë të dukshme ajo mungonte nga deklarata e përbashkët ishte Egjipti fqinj, i sunduar nga presidenti i gjeneralit Abdel Fattah al-Sisi, pozicioni i të cilit ka qenë në qendër të zemërimit të protestuesve në Sudan.

Shtetet e Bashkuara kanë udhëhequr dënimin e marrjes së pushtetit nga ushtria më 25 tetor, i cili ndërpreu një tranzicion të brishtë drejt demokracisë, në të cilin pushteti po ndahej me një qeveri civile.

Uashingtoni ngriu menjëherë 700 milionë dollarë mbështetje ekonomike që ishin në gatishmëri për Sudanin.

Sudani është përballur gjithashtu me presion nga Bashkimi Afrikan, i cili pezulloi kombin e tretë më të madh të kontinentit deri në “rivendosjen efektive të autoritetit kalimtar të udhëhequr nga civilët”.

Shtytje diplomatike amerikane

Presidenti Joe Biden e ka bërë promovimin e demokracisë një pjesë kyçe të agjendës së tij diplomatike, pasi paraardhësi i tij Donald Trump u shoqërua me liderët autokratë.

Zyrtarët amerikanë thanë se Emiratet e Bashkuara Arabe kanë ndikim të veçantë në Sudan dhe ndihmuan të bindin gjeneralin e lartë Abdel Fattah al-Burhan për të liruar kryeministrin Abdalla Hamdok.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken diskutoi krizën e Sudanit ditët e fundit me homologët e tij nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe gjatë një udhëtimi në Romë dhe Glasgow për samitet e klimës të Grupit 20 dhe COP26.

“Unë mendoj se Emiratet ndajnë shqetësimin tonë për stabilitetin në Sudan,” u tha gazetarëve të martën Jeffrey Feltman, i dërguari special i SHBA.

“Analiza jonë është se stabiliteti në Sudan varet nga rivendosja e atij partneriteti midis civilëve dhe ushtrisë që ishte pjesë e tranzicionit,” tha ai.

Ai duartrokiti atë që ai e përshkroi si përmbajtje si nga ushtria ashtu edhe nga protestuesit gjatë protestave mbarëkombëtare kundër grushtit të shtetit të shtunën, për të cilat Shtetet e Bashkuara kishin frikë më parë se mund të kishin një gjakderdhje. Në fund humbën jetën tre persona.

“Ju patë prova, mendoj unë, se sudanezët e kuptojnë se ata duhet të dalin nga kjo krizë me zhvillimin e demonstratave,” tha ai.

Hamdok, një ekonomist i arsimuar në Britani, ka bërë thirrje për rivendosjen e qeverisë së tij si një rrugëdalje nga kriza.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb