Arabia Saudite tha se operacioni i planifikuar i ushtrisë izraelite në Rafah të mbipopulluar do të shkaktonte një “katastrofë humanitare” dhe bëri thirrje për ndërhyrjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Mbretëria “paralajmëroi për pasojat jashtëzakonisht të rrezikshme të sulmit dhe shënjestrimin” e Rafah dhe pohoi “refuzimin kategorik dhe dënimin e fortë të dëbimit të tyre të detyruar”, në një deklaratë të ministrisë së jashtme të transmetuar nga media shtetërore.

“Kjo shkelje e vazhdueshme e ligjit ndërkombëtar dhe ligjit ndërkombëtar humanitar konfirmon domosdoshmërinë e mbledhjes urgjente të Këshillit të Sigurimit për të parandaluar Izraelin të shkaktojë një katastrofë të afërt humanitare”, shtohet në deklaratë.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu të premten urdhëroi ushtrinë që të përgatitet për të evakuuar civilët nga Rafah përpara një operacioni të planifikuar tokësor kundër Hamasit në qytet.

Më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur janë strehuar në qytetin në jug të Gazës, shumë të strehuar në tenda të ngritura kundër kufirit me Egjiptin dhe detin.

Arabia Saudite, shtëpia e vendeve më të shenjta në Islam, nuk e ka njohur kurrë Izraelin , por kishte menduar ta bënte këtë përpara se të shpërthente lufta Izrael-Hamas në tetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb