Një agjenci humanitare e financuar nga Arabia Saudite u zotua të rrisë donacionin e mbretërisë për Agjencinë e OKB-së për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinezë (UNRWA) me 40 milionë dollarë.

Dhurimi nga Qendra për Ndihmë Humanitare dhe Ndihmë e Mbretit Salman (KSrelief), e cila i kushtohet Gazës, vjen pasi UNRWA përballet me një krizë të rëndë financimi pasi Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe shtetet e tjera donatore “ndaluan” financimin e tyre pas akuzave të Izraelit se dhjetëra prej 13,000 stafit të saj në Gaza morën pjesë me Hamasin në inkursionin e tij ndërkufitar më 7 tetor. Asnjë provë nuk është paraqitur nga Izraeli për pretendimin e tij.

UNRWA menaxhon strehimoret dhe ofron ushqim dhe kujdes shëndetësor për gati dy milionë njerëz në Gaza, sipas faqes së saj të internetit.

Një raport i mbështetur nga OKB-ja paralajmëroi se Gaza veriore përballet me urinë e afërt, edhe pse presioni global rritet mbi Izraelin për të lejuar më shumë ndihmë humanitare në enklavën me një popullsi prej 2.3 milionë banorësh.

Kanadaja, Australia dhe Suedia kanë rikthyer së fundmi fondet për UNRWA, ndërsa disa vende të Gjirit, përveç Arabisë Saudite, kanë shtuar donacionet e tyre. Megjithatë, kjo mund të mos jetë ende e mjaftueshme.

“SHBA është donatori ynë më i madh, kështu që asnjë shumë e kompensimit nga donatorët e tjerë, aq bujarë sa ata, nuk mund të plotësojë boshllëkun që ka lënë SHBA,” tha zëdhënësja e UNRWA, Tamara Al-Rifai.

Arabia Saudite njoftoi një kontribut prej 2 milionë dollarësh për UNRWA në tetor, ndërsa KSrelief i dha agjencisë 15 milionë dollarë në nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb