A jeni kthyer ndonjëherë pas në një moment të dashur në jetën tuaj pasi keni nuhatur një aromë të caktuar? Rezulton se erërat janë më efektive se fjalët në zgjimin e kujtimeve pozitive dhe potencialisht mund t’i ndihmojnë njerëzit me depresion të çlirohen nga mendimet negative. Një studim nga Universiteti i Pittsburgh ekspozoi 32 njerëz midis moshës 18 dhe 55 vjeç me çrregullime të rënda depresive ndaj 12 aromave në kavanoza, duke përfshirë shurup kolle, kafe të bluar, vaj kokosi, pluhur qimnoni, verë të kuqe, ekstrakt vanilje, shkopinj karafili, bojë këpucësh, vaj esencial portokalli dhe ketchup.

Pas nuhatjes së shurupit, neuroshkencëtarët u kërkuan pjesëmarrësve të tregonin një kujtim specifik dhe nëse ishte i mirë apo i keq, raportoi The New York Post. Autori kryesor i studimit të botuar në Jama Network Open, Kymberly Young tha se individët në depresion që ndjenin një aromë të njohur kishin më shumë gjasa të kujtonin kujtime ose ngjarje specifike, të tilla si të qenit në një kafene një javë më parë, krahasuar me kujtimet e përgjithshme.

Ajo tha se erërat zgjuan kujtime që ndiheshin më “të gjalla, zhytëse dhe reale” në krahasim me shenjat e fjalëve. Young zbuloi se amigdala, një pjesë e trurit përgjegjëse për kontrollin e përgjigjes “lufto ose fluturo”, ndihmon në rikujtimin e kujtesës duke e drejtuar vëmendjen ndaj ngjarjeve specifike. Aromat nxisin amigdalën përmes lidhjeve nervore të nuhatjes. Fakti që aroma mund të nxiste kujtime të lumtura te njerëzit jo-depresivë e inkurajoi Young-un të studionte nuhatjen dhe kujtesën tek individët me depresion. Young tha se përmirësimi i kujtesës tek njerëzit me depresion mund t’i ndihmojë ata të shërohen më shpejt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: