Policia në Pakistanin lindor arrestoi më shumë se 100 burra myslimanë dhe i akuzoi ata sipas ligjeve kundër terrorizmit pasi sulmuan një burrë dhe djalin e tij të krishterë mbi akuzat se ata përdhosën faqet e librit të shenjtë të Islamit, thanë zyrtarët.

Turma u tërbua të shtunën pasi vendasit thanë se panë faqe të djegura të Kuranit jashtë shtëpisë së dy burrave të krishterë dhe akuzuan djalin se qëndronte pas saj, duke i vënë flakën shtëpisë së tyre dhe fabrikës së këpucëve në qytetin Sargodha në provincën Punjab, tha oficeri i lartë i policisë Assad Ijaz Malhi. Ata sulmuan edhe djalin.

Malhi tha se forcat e policisë shpëtuan dy të plagosurit dhe i transportuan në një spital ku ata ishin në gjendje të qëndrueshme dhe se të paktën 100 burra u arrestuan pas bastisjeve të shumta të policisë. Autoritetet po ndiqnin të tjerët që mund të ishin përfshirë në sulm, tha ai.

Zjarri ka djegur plotësisht fabrikën dhe pjesë të shtëpisë, thanë banorët dhe policia.

Policia e Punjabit tha se forcoi sigurinë në kisha.

Policia lëshoi ​​detaje rreth incidentit në një deklaratë, duke thënë se oficerët morën një telefonatë shqetësimi nga qyteti i Sargodha duke i informuar ata se një person në një komunitet të krishterë kishte përdhosur Kuranin dhe një turmë rrethoi shtëpinë e tij për të dëmtuar atë dhe familjen e tij.

Shefi i policisë së qarkut, i shoqëruar nga të tjerë, mbërriti në Koloninë e Muxhahidëve, ku ndodhi incidenti, dhe “situata ishte shumë e paqëndrueshme, me turmën që kërkonte që blasfemuesi i supozuar t’u dorëzohej atyre për t’u përballur me zemërimin e tyre”, thuhet në deklaratë.

Policia shpëtoi 10 të krishterë të cilët ishin rrethuar nga një turmë dhe i transportoi në një vend të sigurt.

Disa oficerë u plagosën gjatë shpëtimit të të akuzuarit dhe familjes së tij, tha policia.

Malhi tha se hetimet po vazhdojnë për të përcaktuar shkallën e dëmit.

Akuzat për blasfemi janë të zakonshme në Pakistan dhe sipas ligjeve të vendit për blasfemi, kushdo që shpallet fajtor për fyerje të Islamit ose figurave fetare islame mund të dënohet me vdekje. Ndërsa askush nuk është ekzekutuar për akuza të tilla, shpesh vetëm një akuzë mund të shkaktojë trazira dhe të nxisë turmat për dhunë, linçim dhe vrasje.

Dhuna e fundit solli kujtimet e një prej sulmeve më të rënda ndaj të krishterëve në Pakistan në gusht të vitit 2023, kur mijëra njerëz u vunë zjarrin kishave dhe shtëpive të të krishterëve në Jaranwala, një qark në provincën Punjab.

Banorët myslimanë në atë kohë pohuan gjithashtu se panë dy burra që përdhosnin Kuranin.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb