Forcat turke të sigurisë kanë arrestuar 51 të dyshuar në lidhje me sulmin në një kishë në Stamboll, njoftuan mediat lokale.

Njëzet e tre nga të dyshuarit janë dorëzuar në një qendër deportimi, dhe 28 të tjerë janë ende në paraburgim policor, tha Agjencia e Lajmeve Demiroren.

Të dyshuarit përfshinin shtetas turq, taxhik dhe rusë.

Dy sulmues sulmuan kishën Santa Maria në lagjen Sariyer në Stamboll, duke vrarë një shtetas turk gjatë meshës të së dielës.

Sipas Demiroren, automjeti i përdorur nga të dyshuarit në incident është sjellë në Turqi nga Polonia një vit më parë dhe nuk ishte përdorur kurrë në trafik deri të dielën e kaluar.

Ndërkohë, transmetuesi NTV transmetoi pamjet e kamerave të sigurisë që tregonin sulmuesit duke hyrë në portën e kishës me maska. Ata hapën derën e brendshme të kishës gjatë shërbimit dhe kontrolluan brenda para se të hapnin zjarr.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shprehu ngushëllimet e tij gjatë një telefonate me Lesniak.

Ministri i Brendshëm turk Ali Yerlikaya kishte njoftuar se të dy sulmuesit, që besohet të jenë anëtarë të Shtetit Islamik (IS), ishin arrestuar në operacionet e policisë në të njëjtën ditë.

Turqia e renditi IS si një grup terrorist në vitin 2013. Grupi ka marrë përgjegjësinë për një numër sulmesh vdekjeprurëse në vend që atëherë, duke nxitur autoritetet turke të nisin operacione kundër anëtarëve të tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb