Festivali i 74-të Ndërkombëtar i Filmit në Berlin hapet nesër me premierën botërore të “Little things like these” (”Gjëra të vogla si këto”), me protagonist njeriun e momentit, Cillian Murphy, sipas AP.

Murphy, një konkurrent kryesor në çmimet Oscar të muajit të ardhshëm për “Oppenheimer”, luan një tregtar qymyri në Irlandën e viteve 1980, i cili zbulon sekrete tronditëse të mbajtura nga manastiri në qytetin e tij.

Bazuar në një roman irlandez, drama ribashkon Murphyn me regjisorin e “Peaky Blinders” Tim Mielants dhe Eileen Walsh, Michelle Fairley dhe Emily Watson.

Filmi eksploron lavanderitë ”Magdalene” të Irlandës, institucionet e drejtuara nga katolikët nga shekulli XVIII deri në fund të shekullit XX.

Politika nuk është kurrë larg agjendës së saj në Berlinale, por është lufta e vazhdueshme në Gaza që ka të ngjarë të ndezë debate dhe demonstrata.

Drejtorët e festivalit Mariette Rissenbeek dhe Carlo Chatrian, të cilët do të largohen pas këtij viti, shprehën synimin e tyre për “dialog të hapur” rreth luftës.

Kur prezantuan programin e këtij viti, ata thanë se ishin “të shqetësuar për të parë se antisemitizmi, pakënaqësia anti myslimane dhe gjuha e urrejtjes po përhapen në Gjermani dhe në mbarë botën”.

Shumë filma dhe dokumentarë këtë vit mbështesin këtë dëshirë për dialog, përfshirë dokumentarin “No Other Land”.

Bëhet fjalë për dhunën e kolonëve izraelitë në Bregun Perëndimor dhe miqësinë e pamundur që zhvillohet midis një aktivisti palestinez dhe një gazetari izraelit.

Berlinale ka bashkëpunuar gjithashtu me aktivistë socialë për të krijuar projektin “Hapësira e vogël”, me një kabinë të vogël, intime të vendosur për disa ditë pranë tapetit të kuq, ku pjesëmarrësit e festivalit mund të diskutojnë dhe debatojnë për krizën në Lindjen e Mesme.

Por, këto përpjekje nuk i kanë penguar disa, përfshirë regjisorin ganez Ayo Tsalithaba dhe artistin indiano-amerikan Suneil Sanzgiri, që të tërheqin filmat e tyre nga festivali në shenjë proteste ndaj mbështetjes së Gjermanisë për Izraelin.

Ndërkohë festivali, i cili ka mbrojtur prej kohësh regjisorët iranianë, i ka bërë një lutje Teheranit që të lejojë dyshen e regjisorëve Maryam Moghaddam dhe Behtash Sanaeeha të marrin pjesë këtë vit.

Ata do të prezantojnë filmin e tyre të ri ”My favourite cake” (“Torta ime e preferuar”), por përballen me ndalimin e udhëtimit nga autoritetet iraniane.

Berlinale tha në një deklaratë se atyre u janë hequr pasaportat dhe përballen me një gjyq në lidhje me punën e tyre si artistë dhe kineast.

Filmi, i cili do të konkurrojë për çmimin kryesor ”Ariu i Artë”, tregon historinë e një gruaje që vendos të përmbushë dëshirat e saj në një vend ku të drejtat e grave janë shumë të kufizuara.

Politika është sërish në lojë kur bëhet fjalë për listën e të ftuarve të festivalit.

Javën e kaluar, organizatorët ftuan përfaqësues të partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë, ose AfD, në galanë e hapjes. Pesë politikanë të AfD-së ishin pritur sepse anëtarët e të gjitha partive në legjislaturën e shtetit të Berlinit janë të ftuar në ngjarje që mbështeten me para publike. Në javët e fundit, Gjermania ka parë protesta të mëdha kundër të djathtës ekstreme pas një raporti që ekstremistët u takuan për të diskutuar deportimin e miliona emigrantëve, përfshirë disa me nënshtetësi gjermane, dhe se disa anëtarë të AfD ishin të pranishëm.

Festivali tha në një deklaratë se “AfD dhe shumë nga anëtarët dhe përfaqësuesit e saj kanë pikëpamje që janë thellësisht në kundërshtim me vlerat themelore të demokracisë”.

Aktorja keniano-meksikane, Lupita Nyong’o do të shërbejë si presidentja e parë e jurisë me ngjyrë e Berlinales në festivalin e këtij viti.

Martin Scorsese do të marrë një ”Ari të Artë” nderi për arritje të përjetshme në një ceremoni, më 20 shkurt.

Isabelle Huppert do të kthehet në Berlin për të marrë arritjen e saj të padeklaruar të jetës nga viti 2022, kur ikona franceze e aktrimit nuk mund të merrte pjesë.

Ajo rikthehet këtë vit me filmin ”A Traveler’s Needs” nga regjisori koreano-jugor Hong Sang-soo. Festivali do të zgjasë deri më 25 shkurt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: