Demonstruesit protestuan sulmet e Izraelit me flamuj të Palestinës dhe bënë thirrje që të ndalet sulmi tokësor kundrejt Rafah.

Pankartat e mbajtura nga protestuesit në Melbourne kanë përfshirë shprehje të tilla si “Sionizmi është racizëm, edhe racizmi është fashizëm” si dhe “Bojkoto regjimin e aparteidit izraelit”.

Ndërsa në qytetin Sydney, protestuesit me një pankartë të madhe me mbishkrimin “Ndaloni gjenocidin në Gaza” marshuan drejt kampit të ngritur në mbështetje të Palestinës në kampusin e universitetit Sydney.

Në marshimet e mbajtura në Ditën e Nënës, disa protestues tërhoqën vëmendjen mbi situatën e nënave në Gaza. Një protestues mbajti pankartën me mbishkrimin “Gëzuar Ditën e Nënës? Motrat e mia në Gaza po dëshmojë duke shikuar fëmijët e tyre që vuajnë nga uria, djegia dhe vdekja”.

Ushtria izraelite më 7 maj filloi një sulm tokësor ndaj rajonit Rafah të Gazës dhe njoftoi marrjen e kontrollit të pikës kufitare në anën e Gazës e cila ndodhet në kufirin me Egjiptin. Më 10 maj Kabineti izraelit i Sigurisë miratoi vendimin lidhur me “zgjerimin e zonës” së sulmeve tokësore në qytetin Rafah.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: