Ministrja e Jashtme australiane ka përsëritur kundërshtimet e vendit të saj për një ofensivë të madhe tokësore izraelite në Rafah.

Penny Wong tha në një postim në X se Australia kishte qenë “e qartë” në lidhje me kundërshtimet e saj dhe e kishte përsëritur “këtë për Izraelin përsëri sot”.

Ajo tha se më shumë se gjysma e popullsisë 2.3 milionëshe të Gazës janë strehuar në Rafah.

Diplomatja e lartë australiane vuri në dukje se ndikimet mbi civilët palestinezë nga një operacion i zgjeruar ushtarak do të ishin shkatërruese.

“Kjo është arsyeja pse thirrja jonë mbetet për një armëpushim humanitar për të mundësuar lirimin e pengjeve dhe rrjedhjen e papenguar të ndihmës,” vuri në dukje Wong.

Ajo tha se Australia mbështet punën e vazhdueshme të Katarit, SHBA-së dhe Egjiptit për të ndërmjetësuar një marrëveshje.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb