Iain Packer është burgosur për të paktën 36 vjet për vrasjen e Emma Caldwell në një pyll të largët pothuajse 19 vjet më parë. Vdekja e 27-vjeçares në prill 2005 ishte një nga vrasjet më të pazbardhura të profilit të lartë në Skoci.

Trupi i punonjëses së seksit u gjet në Limefield Woods, South Lanarkshire, në maj 2005 – pesë javë pasi ajo u pa për herë të fundit në qendër të qytetit të Glasgow. Packer, 51 vjeç, u shpall fajtor për vrasjen e saj si dhe për 32 akuza të tjera. Veprat përfshinin 11 përdhunime dhe sulme të shumta seksuale ndaj gjithsej 22 grave, përfshirë Emën.

 132718856 Emma2.jpg
132718856 Emma2.jpg

Packer u shpall gjithashtu fajtor për përpjekjen për të mposhtur drejtësinë duke e hedhur trupin e Emës në pyll dhe duke asgjësuar gjërat e saj, dhe duke e sulmuar atë në mënyrë të pahijshme. Ai u lirua nga tre akuza të tjera – një sulm i pahijshëm dhe dy sulme seksuale kundër tri grave të tjera, pasi gjykata i rrëzoi ato për mungesë provash. Dënimi është i dyti më i gjatë i dhënë ndonjëherë nga një gjykatë skoceze, pas dënimit minimal prej 37 vitesh të dhënë ndaj vrasësit të “Fundit të Botës” Angus Sinclair në 2014.

Packer mbeti i pafuqishëm në bankën e të akuzuarve në Gjykatën e Lartë në Glasgow ndërsa vendimet u dhanë nga juria. Në galerinë publike, nëna e Emës, Margaret Caldwell, 76 vjeçe, qau dhe u ngushëllua nga të afërmit pasi vrasësi i vajzës së saj më në fund u soll para drejtësisë. Emma Caldwell kishte jetuar në një hotel në Glasgow në kohën kur u zhduk.

 132657074 Packer2.jpg
132657074 Packer2.jpg

Ajo ishte larguar nga shtëpia pasi u bë e varur nga heroina dhe filloi të punonte si prostitutë për të financuar vesin e saj. Zonja Caldwell tha në gjyq se për herë të fundit e pa vajzën e saj kur e la në bujtinë të dielën, më 3 prill 2005. Ajo dhe burri i saj i ndjerë, William, kërkuan për Emën për javë të tëra pasi ajo u zhduk. Packer, i cili ishte 32 vjeç në atë kohë, e kishte çuar Emën në pyllin e largët pranë Biggar, ku e mbyti atë dhe hodhi trupin e saj të zhveshur. Një hetim i madh për vrasje u nis pasi trupi i Emës u zbulua nga një shëtitës qensh muajin e ardhshëm. Gjatë dy viteve të ardhshme, policia mori qindra deklarata ndërsa hetonte vrasjen.

Hetimi i policisë fillimisht u përqendrua në një kafene turke në qytet, e cila frekuentohej nga një numër punonjësish seksi. Një njollë e vogël gjaku nga Ema u gjet në një jorgan dhe në vitin 2007 katër burra turq u akuzuan për vrasjen e saj. Megjithatë, çështja u rrëzua vitin e ardhshëm pasi doli se bisedat që u regjistruan gjatë një operacioni të fshehtë mbikëqyrjeje ose ishin nxjerrë jashtë kontekstit ose ishin përkthyer gabimisht. Policia e Skocisë ka kërkuar falje për mënyrën se si u trajtua hetimi fillestar nga policia e atëhershme e Strathclyde.

“Emma Caldwell, familja e saj dhe shumë viktima të tjera, u zhgënjyen nga policia në 2005. Për këtë na vjen keq,” tha forca. “Një numër i konsiderueshëm i grave dhe vajzave që treguan guxim të jashtëzakonshëm për të folur në atë kohë, gjithashtu nuk morën drejtësinë dhe mbështetjen e nevojshme dhe të merituar nga Policia e Strathclyde.” Një numër grash kishin ngritur më parë shqetësime për Packer, një burrë që përdorte rregullisht punonjëse seksi dhe kishte një reputacion si agresiv.

Ai filloi të përdorte prostituta kur ishte 18 vjeç dhe shkonte me makinë në një zonë të njohur si “zvarritja” duke kërkuar të merrte gratë sa më shpesh që të mund të përballonte. Kështu u takua për herë të parë me Emën. Thuhej se ai ishte i magjepsur nga 27-vjeçarja dhe shkonte me makinë duke e kërkuar atë dhe duke frikësuar klientët e tjerë të mundshëm. Ai e mori Emën në më shumë se një rast dhe e çoi në Limefield Woods një ose dy herë.

 132661521 Woods.jpg
132661521 Woods.jpg

Në vitin 2004, Packer sulmoi në mënyrë të pahijshme Emën në zonën Barrowlands të qytetit. Ai i tha policisë versione të ndryshme se si e njihte Emën gjatë gjashtë intervistave të ndryshme pas vrasjes së saj. Në shkurt 2022, Packer u arrestua dhe u akuzua për vrasjen e Emës. Ai doli në gjyq dy vjet më vonë, i akuzuar për dhjetëra akuza për dhunë fizike dhe seksuale ndaj grave.

Policia e Skocisë tha se ishte “guximi, qëndrueshmëria dhe vendosmëria e treguar nga familja e Emës, veçanërisht prindërit e saj William dhe Margaret, dhe të gjithë ata që i mbijetuan katalogut të tmerrshëm të ofendimeve të Iain Packer që na çuan këtu ku jemi sot”. Forca e përshkroi Pakerin si “një grabitqar seksual llogaritës që synonte gratë për shumë vite” dhe tha se rihetimi i rastit kishte qenë hetimi më i madh policor i kohëve të fundit në Skoci.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb