Shërbimet marokene të sigurisë kanë sekuestruar mbi 3.25 tonë kanabis në portin Tangier-Med dhe kanë arrestuar një person, tha policia në një deklaratë.

Oficerët e policisë dhe personeli doganor gjetën drogën, e cila ishte në formën e rrëshirës së ngjeshur, të fshehur brenda rimorkios së një kamioni që transportonte një ngarkesë me peshq që shkonte drejt Spanjës.

Shoferi, një 32-vjeçar maroken, u arrestua dhe u vendos nën paraburgim hetimor për të përcaktuar të gjitha lidhjet e mundshme me rrjetet lokale dhe ndërkombëtare të trafikut të drogës.

Pavarësisht përpjekjeve në dekadën e fundit për të goditur tregtinë e kanabisit, Maroku mbetet një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të rrëshirës së kanabisit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: