Rusia ka humbur 15.800 personel që kur trupat ruse kanë nisur agresionin në Ukrainë. Autoritetet kanë pohuar se forcat e armatosura ruse kanë humbur tani 1.597 automjete të blinduara, 124 helikopterë dhe 530 tanke.

Shifrat e dhëna nga zyrtarët ukrainas nuk mund të verifikohen nga Sky News.
Këtë muaj, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë pretendoi se 498 nga trupat e saj ishin vrarë në Ukrainë dhe 1,597 të tjerë u plagosën.

Ishte hera e parë që Kremlini kishte vendosur një shifër për viktimat e tij që nga fillimi i pushtimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb