Financuesi i grupit mercenar rus Wagner ka kërkuar që të rishikohet vendimi për një baba, vajza e të cilit, 12 vjeçe, vizatoi vepra arti kundër luftës, duke vënë në pikëpyetje ligjshmërinë e tyre, ka raportuar një institut me bazë në SHBA.

Alexei Moskalyov u dënua këtë javë me dy vjet në një koloni penale për diskreditim të ushtrisë së vendit pasi postimet e tij në media sociale kundër luftës dolën në dritë, përveç veprave artistike të vajzës së tij.

Por financuesi i Wagner Group Yevgeny Prigozhin shkroi në një letër të martën se dënimi duhet të rishikohet dhe rekomandoi që avokatët e lidhur me Wagner të bashkohen me mbrojtjen e Moskalyov, sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

Thinktank vëren se Prigozhin kishte bërë thirrje më parë për ndëshkimin e njerëzve që “diskreditojnë” forcat ruse dhe sugjeron se ai mund të jetë duke u përpjekur të ngrejë profilin e tij të brendshëm, duke shfrytëzuar bisedën publike për burgosjen e Moskalev.

“Përgjigja e Prigozhin ndaj dënimit të Moskalev është veçanërisht ironike duke pasur parasysh se Prigozhin fillimisht ishte një nga mbështetësit më të mëdhenj dhe më të zhurmshëm të ligjit për ndëshkimin e atyre që ‘diskreditojnë’ forcat ruse”, shkruan ISW.

“Prandaj, ka të ngjarë që Prigozhin të kapi diskursin rreth Moskalevit për të çuar më tej reputacionin e tij dhe për të mbrojtur grupin Wagner.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb