Shqipëria e ka domosdoshmëri ngritjen e grupeve vullnetare për angazhimin në situata të vështira me zjarret, krahas shërbimit zjarrfikës. Kështu deklaroi ministri i Brendshëm, Taulant Balla ku u organizua një takim me partnerë, me fokus mbështetjen e shërbimit zjarrfikës në vend.

Ministri i Brendshëm Taulant Balla theksoi se Shërbimi i Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimi në Shqipëri po transformohet dhe qaset drejt standardeve të vendeve anëtare të BE.

“Së bashku me organizatat dhe vendet partnere, të angazhuara në asistencën e tyre të vyer ndër vite për këtë shërbim, diskutuam mbi planin tonë të reformimit të këtij shërbimi, flotën dhe pajisjet zjarrfikëse që kemi e që na duhen, promovimin e profesionistëve në drejtim/menaxhim dhe vlerësimin dinjitoz financiar të njerëzve të palodhur në këtë shërbim”, -nënvizoi Balla, në takimin ku morën pjesë përfaqësues të organizatave e ambasadave në Tiranë që kanë dhënë e japin kontribut në shërbimin zjarrfikës.

Ministri i Brendshëm u shpreh se duhen ngritur edhe në Shqipëri modelet e suksesshme, siç janë në Europë, të shoqatave vullnetare të mbrojtjes nga zjarri dhe shpëtimit.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: