Një operacion mes disa vendeve bëri të mundur kapjen e 805 kilogramëve kokainë në një anije në Atlantik dhe arrestimin e 7 personave nga një organizatë e akuzuar për dërgimin e drogës nga Brazili në Spanjë.

Policia spanjolle, DEA Amerikane, Qendra e Analizës dhe Operacioneve të Atlantikut, e cila lufton trafikun e drogës në Evropë dhe Afrikë, Forcat Ajrore Franceze dhe autoritetet Senegaleze bashkëpunuan në operacionin e quajtur ‘Klori 2′. Droga u kap në një anije peshkimi.

Autoritete gjetën dhe sekuestruan një varkë me 805 kg kokainë, ku u arrestuan 7 persona, përfshirë disa anëtarë të ekuipazhit të lidhur me mafien kalabreze “’Ndrangheta”.

Nga hetimet u zbulua se organizata kishte degë në Spanjë dhe Brazil.

Hetimi i policisë filloi në korrik të vitit të kaluar ndaj një organizate shqiptare të trafikut të drogës dhe zbuloi se ajo kishte një bazë në Spanjë dhe një infrastrukturë të gjerë në Brazil, nga ku merrte me qira anije me ngarkesa të mëdha kokaine për t’u transferuar në Gjirin e Guinesë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb