Bandat e drogës po ofrojnë shpërblime në TikTok për informacion që ndihmojnë në identifikimin e kolegëve mafioz që vjedhin mallin e tyre. Reklamat, të gjetura nga The Sun tregojnë CCTV të individëve që bastisin fabrikat e kanabisit të shqiptarëve.

Një sindikatë e krimit tha se do të paguante një “shpërblim” prej 30,000 £ për informacionin që identifikonte banditë që u kishin vjedhur të korrat në Golders Green, në Londrën Veriore.

Në postimin në shqip thuhet: “kushdo që ka informacion mund të na kontaktojë.

Newspress Collage 40bn3hdbr 1716572640377
Newspress Collage 40bn3hdbr 1716572640377

Në video shfaqen njerëzit duke bërë grabitjen.

“Ne nuk do t’i bëjmë asgjë atyre. Vetëm të dimë se kush i ka urdhëruar të na vjedhin punën”, thuhet në njoftimin, i cili ofron edhe një shpërblim 30 mijë £.

Krerët e krimit përdorin rrëmbime dhe rrahje brutale për të vulosur autoritetin e tyre në rrjetin e fabrikave të drogës në të gjithë Britaninë.

Një video tjetër, e postuar si paralajmërim dhe e parë mbi 10000 herë, tregon një shqiptar të mavijosur keq duke u marrë në pyetje pas një vjedhjeje në Londrën e Jugut.

I pyetur nëse e meriton atë që i ka ndodhur, ai përgjigjet: “Po, kam bërë një gabim të madh”.

Një burim tha: “Gangsterët shqiptarë njihen për rrëmbimin e rivalëve që i vjedhin”.

“Është një taktikë e zakonshme që ata përdorin herë pas here – por ofrimi i shpërblimeve për informacion është e re dhe duhet të nënkuptojë se ata janë të dëshpëruar për të mbajtur kontrollin e biznesit të kanabisit në Mbretërinë e Bashkuar.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb