Të paktën 26 njerëz kanë humbur jetën pasi një skaf i mbushur me pasagjerë, u përplas me një anije që transportonte rërë.

Policia tha se skafi mbante rreth 36 pasagjerë që vinin nga qyteti Mawa, u përplas me një anije në lumin Padma pranë qytetit Shibchar.

“Deri më tani kemi gjetur 26 trupa, përfshirë një grua. Ne gjithashtu kemi shpëtuar pesë persona të plagosur, përfshirë tre fëmijë, ”tha zyrtari i policisë Amir Hossain.

Skafi po transportonte pasagjerë në shkelje të kufizimeve të qeverisë gjatë një bllokimi mbarëkombëtar të koronavirusit, tha Rahima Khatun, një zyrtar i lartë qeveritar në zonë.

Zhytësit dhe njerëzit lokalë gjetën 26 trupa të mbytur në ujë, ndërsa po kërkonin për të tjerë persona të zhdukur.

Dëshmitari Abdur Rahman tha se kishte një zhurmë të madhe kur anijet u përplasën dhe u përmbysën.

“Kur nxituam për në vend, gjetëm skafin e copëtuar në dy pjesë. Qindra fshatarë filluan menjëherë të kryenin punën e shpëtimit para se të bashkoheshin me policinë dhe zjarrfikësit, ”tha ai.

F0dcec8ea486330bd731968d5abb3656

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb