Gjykata e Lartë e Baschiria ka dënuar me nëntë vjet e gjysmë burg kundërshtaren Liliya Chanisheva, e cila drejtonte stafin e disidentit Alexey Navalny në këtë zonë të Rusisë.

Kështu raporton Novaya Gazeta. Kjo është një rritje e dënimit në krahasim me dënimin prej 7.5 vjetësh të vendosur nga gjykata në shkallën e parë ndaj Çanishevës.

Vendimi konsiderohet padyshim i motivuar politikisht. Prokuroria publike kishte kërkuar dhjetë vjet burgim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb