Në funksion të sulmeve mizore ruse ndaj infrastrukturës civile, Ukraina ka nevojë për ndihmë humanitare për të ndihmuar më të cenuarit në Ukrainë për të kaluar dimrin e ardhshëm, kështu që BE-ja është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Ukrainës për të përballuar këtë detyrë.

“Duke parë ditët e fundit sulmet mizore dhe të qëllimshme të Rusisë kundër infrastrukturës civile, Ukraina ka nevoja të tjera që duhen adresuar. Për shembull, mobilizimi i ndihmave humanitare për të ndihmuar më të rrezikuarit në Ukrainë që ta kalojnë këtë dimër, në veçanti më shumë se 11 milionë njerëz të zhvendosur brenda vendit, të cilët kanë nevojë për mbështetje; të cilët kanë nevojë për qasje në ujë, energji elektrike, ngrohje; të cilët kanë nevojë për strehim. Këtë javë kemi njoftuar se do të japim edhe 175 milionë euro të tjera për ushqim, strehim, mbështetje shëndetësore dhe arsim. Dhe ne do të ofrojmë strehimore emergjente në rajonet Rivne, Bucha dhe Kharkiv, “tha Ursula von der Leyen pas takimit të Këshillit Evropian.

Siç u përmend, Komisioni Evropian është në kontakt shumë të ngushtë me autoritetet ukrainase për të adresuar nevojat humanitare. Për këtë qëllim, komisioneri Lenarčič mbërriti në Ukrainë këtë javë për të vlerësuar situatën në terren dhe për të aktivizuar Mekanizmin e Mbrojtjes Civile dhe për të parë se sa më mirë dhe shpejt BE mund të mbështesë Ukrainën për t’u marrë me këto sulme të egra dhe mizore në infrastrukturën civile.

Siç raportohet, në datat 20-21 tetor, në Bruksel u mbajt një takim dyditor i krerëve të shteteve dhe qeverive të Bashkimit Evropian për të gjetur zgjidhje për krizën aktuale energjetike të provokuar nga Rusia. Në bllokun ndërkombëtar, liderët e vendeve anëtare të BE-së shqyrtuan situatën në Ukrainë dhe konfirmuan gatishmërinë e tyre për të vazhduar mbështetjen e saj në luftën kundër pushtimit rus.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb