Donatorët ndërkombëtarë, nën kujdesin e Bashkimit Evropian, u zotuan dje se do të ndajnë 5 miliardë euro për refugjatët sirianë, ndërsa Brukseli këmbëngul se ata nuk duhet të “detyrohen të kthehen” në vendin e tyre, ku shpërtheu lufta në vitin 2011. Brukseli premtoi se do të ndajë 2.12 miliardë euro në periudhën 2024-2025.

Kjo shifër përfshin 560 milionë euro të zotuara tashmë për refugjatët sirianë në Liban, Jordani dhe Irak këtë vit, një shumë e barabartë pritet vitin e ardhshëm.

Për më tepër, BE-ja premtoi të ndajë një shumë brenda miliarda eurove për refugjatët sirianë në Turqi.

“Situata në Siri është më e rëndë sot sesa një vit më parë. Në fakt, kurrë nuk ka qenë kaq serioze dhe nevojat humanitare nuk kanë qenë kurrë kaq të mëdha”, tha Giuseppe Borrell.

“Sot, 16.7 milionë sirianë kanë nevojë për ndihmë humanitare”, një numër që është “në nivelin më të lartë që nga fillimi i krizës, 13 vjet më parë”, shtoi ai.

Komisioneri Evropian i ngarkuar për çështjet humanitare, Janes Lenarcic, tha se donatorët kishin premtuar 2.5 miliardë euro të tjera në kredi, duke specifikuar se BE dhe vendet anëtare do të japin rreth tre të katërtat e alokimeve.

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët paralajmëroi kohët e fundit se operacionet e tij për të mbështetur sirianët e zhvendosur vazhdojnë të përballen me një problem të financimit të pamjaftueshëm – vetëm 15% e buxhetit të vendosur është mbuluar – për gati gjashtë muaj.

Vendet në rajon që kanë marrë miliona refugjatë nga Siria po bëjnë gjithnjë e më shumë presion për kthimin e tyre “vullnetar” në vendin e tyre.

Por zoti Borrell paralajmëroi se është kundër çdo përpjekjeje për të detyruar refugjatët të kthehen në Siri. “Kthimet vullnetare janë kthime vullnetare. Refugjatët nuk duhet të detyrohen të kthehen në Siri”, tha ai. “Ne besojmë se nuk ka kthim të sigurt, vullnetar, të informuar dhe dinjitoz për refugjatët në Siri aktualisht,” këmbënguli ai.

Lufta shumë komplekse në Siri, e cila shpërtheu në vitin 2011, e shkaktuar nga shtypja e protestave me një kërkesë qendrore për demokratizimin e vendit, ka marrë jetën e më shumë se gjysmë milioni njerëzve dhe ka kthyer miliona qytetarë të vendit në të brendshëm. personat e zhvendosur dhe refugjatët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: