Bashkimi Evropian (BE) ka vendosur të zgjasë edhe për një vit sanksionet aktuale kundër regjimit të Bashar al-Assadit në Siri, transmeton Anadolu.

Në deklaratën e Këshillit të BE-së thuhet se masat kufizuese të vendosura për shkak të presionit ndaj popullatës civile në Siri do të vazhdojnë deri më 1 qershor 2025.

BE-ja hoqi 5 persona të vdekur dhe një person tjetër nga lista, të cilët ishin në listën e sanksioneve, përfshirë ndalimin e udhëtimit dhe ngrirjen e aseteve. Sipas kësaj, numri i personave ndaj të cilëve u morën masa ishte 316. Në listë janë gjithashtu 86 organizata.

Sanksionet e BE-së për Sirinë hynë në fuqi në vitin 2011 për shkak të shtypjes së dhunshme të regjimit të Asadit ndaj njerëzve. BE-ja synoi gjithashtu biznesmenët dhe kompanitë pranë regjimit me sanksione.

Përveç kësaj, masat përfshijnë kufizimin e importit të naftës, kufizimin e investimeve të caktuara, ngrirjen e aseteve të Bankës Qendrore të Sirisë në BE dhe kufizimin e eksportit të pajisjeve dhe teknologjive që do të përdoren për monitorimin e presionit dhe komunikimit brenda vendit. Sanksionet nuk pengojnë dërgimin e ndihmave humanitare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: