Ilaçet e kollës që përmbajnë kimikatin folkodinë duhet të ndalohen për shkak të rrezikut të reaksioneve alergjike potencialisht vdekjeprurëse te njerëzit nën anestezi të përgjithshme, tha rregullatori i barnave i Bashkimit Evropian.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) rekomandoi që trajtimet që përmbajnë folkodinë, e cila përdoret tek të rriturit dhe fëmijët për trajtimin e kollës së thatë, duhet të tërhiqen nga shitja.

“Përdorimi i folkodinës në 12 muajt para anestezisë së përgjithshme… është një faktor rreziku për zhvillimin e një reaksioni anafilaktik” ndaj relaksuesve të muskujve në anestezi, tha mbikëqyrësi me bazë në Amsterdam.

Shoku anafilaktik është një “reaksion alergjik i papritur, i rëndë dhe kërcënues për jetën”, shtoi ai.

Ilaçet me kimikatin “po tërhiqen nga tregu i BE-së dhe për këtë arsye nuk do të jenë më të disponueshme me recetë ose pa recetë”.

Pholkodina me bazë opioidet është përdorur si ilaç kundër kollës që nga vitet 1950.

Ilaçet që përmbajnë kimikatin janë aktualisht të autorizuara në vendet e BE-së të Belgjikës, Kroacisë, Francës, Irlandës, Lituanisë, Luksemburgut dhe Sllovenisë, nën emrat e markave duke përfshirë Dimetane, Biocalyptol dhe Broncalene.

Franca kishte thënë në shtator se folkodina mund të ndalohej për shkak të rrezikut të alergjive.

Në prill 2020 në kulmin e pandemisë Covid-19, kur kolla e thatë ishte një nga simptomat kryesore të sëmundjes, autoritetet franceze kishin rekomanduar kundër përdorimit të shurupeve me folkodinë.

EMA në janar kishte rekomanduar përditësimin e paketimit për të paralajmëruar rrezikun e alergjive, bazuar në të dhënat e reja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb