Bashkimi Europian deklaron se ka ende ndërhyrje në sistemin e drejtësisë në vendin tonë. Alexis Hupin, i ngarkuari me punë në Delegacionin e Bashkimit Evropian në Republikën e Shqipërisë tha në Konferencën ndërkombëtare “Interesi i publikut në administrimin e drejtësisë dhe pavarësia e magjistratëve” se ka edhe sulme kundër prokurorëve dhe gjyqtarëve.

“Kemi bërë një rrugë të gjatë por ndikimet e papërshtatshme dhe ndërhyrjet në çështjet e gjyqësorit vazhdojnë. Marrin forma të ndryshme, marrin dhe formën e sulmeve ndaj reformës në drejtësi por dhe formën e sulmeve kundër gjyqtarëve e prokurorëve” tha Alexis Hupin, i ngarkuar me punë, Delegacioni i Bashkimit Evropian në Republikën e Shqipërisë në Konferencën ndërkombëtare “Interesi i publikut në administrimin e drejtësisë dhe pavarësia e magjistratëve”, tha ai.

Mes të tjerash zyrtari vlerësoi rolin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë.

“E ardhmja është në duart tuaja. Vettingu vendosi standard të reja dhe ILD ka detyrë të ruajë këto standarde” pohoi Hupin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb