BE-ja ka njoftuar hetime ndaj disa prej firmave më të mëdha të teknologjisë në botë për praktika jo konkurruese.

Alphabet, i cili zotëron Google, Meta dhe Apple po shqyrtohen të gjitha për shkelje të mundshme të Aktit të Tregjeve Digjitale (DMA) i prezantuar në 2022.

Nëse zbulohet se kanë thyer rregullat, firmat mund të përballen me gjoba të mëdha deri në 10% të qarkullimit të tyre vjetor.

Hetimet vijnë tre javë pasi BE-ja gjobiti Apple me 1.8 miliardë euro për shkeljen e ligjeve të konkurrencës mbi transmetimin e muzikës, raporton BBC.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: