Komisioni Evropian ka informuar Apple për opinionin e tij paraprak se rregullat e App Store shkelin Aktin e Tregjeve Dixhitale (DMA) duke penguar zhvilluesit e aplikacioneve që t’i drejtojnë lirisht konsumatorët në kanale alternative për oferta dhe përmbajtje.

Për më tepër, Komisioni ka hapur një procedurë të re mospërputhjeje kundër Apple lidhur me shqetësimet se kërkesat e saj të reja kontraktuale për zhvilluesit e aplikacioneve të palëve të treta dhe dyqanet e aplikacioneve, duke përfshirë tarifën e re të teknologjisë bazë të Apple, nuk arrijnë të sigurojnë përputhjen efektive me DMA.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb