Bashkimi Evropian njoftoi se po sanksiononte katër  “kolonët ekstremistë”  dhe dy entitete për shkelje të të drejtave të njeriut, përfshirë torturën kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor.

Dy organizatat e sanksionuara u emëruan si Lehava, një “grup supremacist hebre të krahut të djathtë” dhe “Hilltop Youth”, i përshkruar si “një grup radikal rinor” anëtarët e të cilit njihen për “akte të dhunshme kundër palestinezëve”.

Udhëheqësit e Rinisë Hilltop Meir Ettinger dhe Elisha Yered, të akuzuar për përfshirje në “sulme vdekjeprurëse kundër palestinezëve në 2015 dhe 2023”,  u emëruan në listën e zezë të BE-së. Ashtu si Neria Ben Pazi, i akuzuar për sulmin ndaj palestinezëve në Wadi Seeq dhe në Deir Jarir që nga viti 2021.

Masa u njoftua nga Këshilli Evropian, duke u thirrur në dekretin e tij të vitit 2020 për krijimin e Regjimit Global të Sanksioneve për të Drejtat e Njeriut, i cili lejoi bllokun të ndëshkonte abuzimet duke filluar nga arrestimet arbitrare dhe torturat deri te gjenocidi.

“BE ka vendosur të sanksionojë kolonët ekstremistë në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor për abuzime serioze të të drejtave të njeriut kundër palestinezëve,” tha shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell në X (ish-Twitter).

Abuzimet përfshijnë “torturë dhe trajtime ose dënime të tjera mizore, çnjerëzore ose degraduese”, si dhe “shkelje të së drejtës së pronës dhe të jetës private dhe familjare” të palestinezëve në Bregun Perëndimor, sipas Këshillit Evropian.

Çdo pasuri që personat ose subjektet e sanksionuara kanë në BE i nënshtrohen ngrirjes dhe të gjitha tregtitë ose transaksionet me ta janë të ndaluara. Të katër individëve u ndalohet gjithashtu të udhëtojnë në bllok.

Më herët gjatë ditës, zëvendëskryeministrja belge Petra De Sutter tha se Brukseli do t’i kërkonte BE-së të “rivlerësojë Marrëveshjen tonë të Asociimit me Izraelin” dhe të bashkësponsorizojë anëtarësimin e Palestinës në OKB. De Sutter gjithashtu bëri thirrje për “një taksë importi në mbarë BE-në për produktet që vijnë nga vendbanimet ilegale izraelite”.

Bregu Perëndimor është territori i ish-Mandatit Palestinez që i përkiste Jordanisë nga viti 1949 dhe 1967, në të cilën Izraeli e mori atë me forcë. Izraelitët kanë lëvizur në territor për dekada, me OKB-në që regjistroi mbi 24,000 shtëpi të ndërtuara atje midis nëntorit 2022 dhe fundit të tetorit 2023. OKB-ja ka kërkuar krijimin e një shteti palestinez në Bregun Perëndimor dhe Gaza për dekada, por Izraeli mbetet kundër.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb