Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj 38 qytetarëve dhe 3 kompanive të Bjellorusisë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

“Duke pasur parasysh seriozitetin e situatës në Bjellorusi dhe përfshirjen e saj në agresionin rus kundër Ukrainës, 38 individë dhe 3 persona juridikë duhet të përfshihen në listë”, tha BE në një dokument zyrtar.

Lista e zezë përfshin gjyqtarë, hetues, gazetarë dhe zyrtarë të sigurisë bjelloruse.

Për më tepër, Uzina Elektroteknike SHA Minsk me emrin VI Kozlov, SHA BMZ – kompania menaxhuese e Holding BMK dhe Koncerni Shtetëror Bjellorusi për Naftën dhe Kiminë ranë nën sanksione.

BE-ja ka vendosur gjithashtu një ndalim për eksportin e mallrave dhe teknologjive në Bjellorusi që kontribuojnë në përmirësimin ushtarak të vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb