BE ka përfshirë në listën e sanksioneve edhe Iranin Aircraft Manufacturing Industries Corporation (HESA), e cila prodhon mjete ajrore pa pilot (UAV), njofton Raporti duke iu referuar Gazetës Zyrtare të BE-së.

HESA është një kompani iraniane e specializuar në prodhimin e avionëve ushtarakë dhe civilë dhe mjeteve ajrore pa pilot. UAV-të e prodhuar nga HESA në Iran përdoren nga Federata Ruse, thuhet në dokument.

Këshilli i BE-së beson se për shkak të situatës në Ukrainë, një organizatë e përfshirë në zhvillimin dhe dërgimin e mjeteve ajrore pa pilot në Rusi duhet të përfshihet në listën e individëve dhe personave juridikë dhe organizatave që i nënshtrohen masave kufizuese.

Rregullorja e BE-së do të hyjë në fuqi në datën e publikimit të saj në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: