Komisioni Evropian u ka propozuar vendeve anëtare të BE-së që të zgjasin mbrojtjen e përkohshme për njerëzit që ikin nga agresioni rus kundër Ukrainës me një vit tjetër, deri më 4 mars 2026.

Brukseli shpjegon se propozimi do të jetë në tryezën e ministrave të Këshillit të Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme të enjten më 13 qershor, më pas do t’u mbetet ministrave që ta miratojnë zyrtarisht atë.

“Duke pasur parasysh sulmet e vazhdueshme ruse ndaj civilëve të infrastrukturës dhe kritikëve në të gjithë Ukrainën, aktualisht nuk ka asnjë siguri dhe kushte të qëndrueshme për kthimin e njerëzve në Ukrainë”, thuhet në një deklaratë, shkruajnë mediat e huaja.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb