Hetuesit doganorë në Belgjikë dhe Holandë kapën një sasi rekord prej gati 180 tonësh kokainë në vitin 2023.

“Një sasi më e madhe droge u kap në portet e Antwerp, Roterdam dhe Vlisingen si dhe në aeroporte”, njoftuan sot autoritetet e të dy vendeve në Vlisingen, një qytet port në Holandën jugperëndimore, ku gjurmimet e kokainës janë në rritje.

Në vitin 2022, hetuesit sekuestruan gjithsej rreth 160 tonë kokainë. Antwerp dhe Roterdam janë portet kryesore të hyrjes së kokainës në Evropë.

“Rreth 116 000 kilogramë kokainë u kapën në Antwerp. Në Roterdam, vetëm 100 kilometra larg, u sekuestruan 45 000 kilogramë me një vlerë shitje prej rreth 3,5 miliardë euro (3,8 miliardë dollarë)”, sipas zyrës së prokurorit publik.

Pothuajse 15 000 kilogramë janë sekuestruar. Në aeroporte u gjetën rreth 2250 kilogramë kokainë, dukshëm më shumë se një vit më parë.

“Masat e rrepta të sigurisë dhe rritja e kontrolleve kanë rezultuar me sukses”, thanë autoritetet.

Vitin e kaluar, vendet fqinje ranë dakord të bashkëpunojnë më ngushtë në luftën kundër kontrabandës së drogës.

Si rezultat, shumë më tepër kontejnerë po skanohen. Hetuesit po përdorin gjithashtu kamera, dronë, zhytës dhe skuterë nënujorë. Ata gjithashtu po punojnë më ngushtë me vendet eksportuese në Amerikën e Jugut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb