Belgjika i ka ndarë 200 milionë euro Ukrainës për blerjen e municioneve në vendet jashtë Bashkimit Evropian, tha kryeministri Alexander De Croo.

“Ne kemi investuar 200 milionë euro në këtë. Po punojmë së bashku me shumë vende. Kjo është një blerje e zakonshme jashtë Bashkimit Evropian, e cila koordinohet nga Republika Çeke,” tha ai.

Sipas kryeministrit, kjo ndihmë financohet nga taksat mbi fitimet nga investimi i aseteve ruse të ngrira në Belgjikë. De Croo theksoi se marrëveshja do të përfundojë në të ardhmen e afërt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb