Një 78-vjeçar u arrestua këtë javë në Belgjikë me dyshimin për vrasjen e ish-partneres së tij, zhdukja e të cilit 30 vjet më parë nuk është zbardhur kurrë.

Ky rast i pazgjidhur u rihap pas zbulimit aksidental të mbetjeve njerëzore gjatë punimeve të gërmimit të shtunën në kopshtin e një rezidence në St. Maarten’s Lathem, pranë Gentit.

Pronari lajmëroi menjëherë policinë, e cila doli në përfundimin “në bazë të shumë provave të forta” se eshtrat i përkisnin një gruaje 48-vjeçare, një ish-fqinjë, e cila ishte zhdukur që nga viti 1994, shpjegon prokuroria.

Si rezultat, një hetues hapi një hetim për “vrasje” dhe vendosi të thërriste për të dëshmuar ish-partnerin e viktimës, një burrë tashmë 78 vjeç.

Ai u procedua penalisht të martën dhe u ndalua me një byzylyk elektronik, sipas të njëjtit burim. Ai nesër pritet të dalë para gjykatës në Gent, e cila pritet të vendosë për mundësinë e zgjatjes dhe mënyrën e ndalimit të tij.

Sipas gazetës flamande De Standaard, i dyshuari, i identifikuar si “Hans D.”, ka rrëfyer para hetuesve se ka varrosur trupin e partneres së tij, megjithëse aktualisht nuk e pranon vrasjen.

Ai po “bashkëpunon plotësisht” me hetimin, tha avokati i Ashley Bix një gazete tjetër, Het Nieuwsblad.

Zhdukja e viktimës ndodhi më 12 nëntor 1994 dhe partneri i saj, një zejtar i njohur sipas raportimeve të mediave, nuk ishte hetuar në atë kohë.

Pesë vjet më vonë ai kishte dhënë versionin e tij të ngjarjeve në një intervistë që dha për një rrjet televiziv. Ai kishte shpjeguar se partnerja e tij ishte zhdukur papritur nga shtëpia një natë kur ai kishte shkuar për të bërë pazar në supermarket dhe më pas për të parë një ndeshje futbolli, ka shkruar De Standaard.

Hetimi nuk u përfundua kurrë dhe një pjesë e dosjes humbi gjatë lëvizjes së gjykatës së Gentit, sipas rrjetit televiziv VRT.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb