Presidenti i SHBA Joe Biden pritet të mbajë një samit virtual të shumëpritur me homologun e tij kinez Xi Jinping të hënën, raportuan mediat amerikane, ndërsa tensionet rriten mbi Tajvanin, të drejtat e njeriut dhe tregtinë.

Si CNN ashtu edhe Politico, duke cituar burime të paidentifikuara, thanë se takimi ishte planifikuar paraprakisht për të hënën.

Marrëdhëniet midis dy ekonomive më të mëdha në botë janë përkeqësuar javët e fundit, veçanërisht në lidhje me Tajvanin, një demokraci vetëqeverisëse e pretenduar nga Kina, e cila muajin e kaluar bëri një numër rekord sulmesh ajrore pranë ishullit.

Uashingtoni ka sinjalizuar vazhdimisht mbështetjen e tij për Tajvanin përballë agresionit kinez, por Shtetet e Bashkuara dhe Kina arritën një marrëveshje të papritur për klimën në një samit në Glasgow.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb